Чому Швейцарія - нейтральна країна?
Швейцарія є нейтральною країною. Тобто вона не узяла на себе зобов'язання ніколи ні за яких обставин не виступати на чиїй-небудь стороні. Всі конфлікти повинні вирішуватися мирним шляхом. Всі розуміють, що такого політичного положення не можна мати в світі просто так. Політична нейтральність - це дуже велика розкіш і привілей на сучасному конфліктному світі. Але чому саме Швейцарії вона дісталася, зрозуміти складно. В середні віки Швейцарія воювала так само, як і інші "нормальні" країни, але на якомусь етапі настав "збій", і Швейцарія стала нейтральною. Постійний нейтралітет Швейцарії виник в результаті підписання чотирьох міжнародно-правових актів: Акту Віденського Конгресу від 8(20) березня 1815 року, Додатка до Акту Віденського Конгресу № 90 від 8(20) березня 1815 р., Декларації держав про справи Гельветічеського Союзу і Акту відносно визнання і гарантії постійного нейтралітету Швейцарії і недоторканості її території.
Найотруйніша рослина
Рицина звичайна (Ricinus communis) є найотруйнішою рослиною. Дози в 70 мікрограмів досить, щоб убити людину вагою 72 кг. Отрута міститься в білку насіння рицини; вона приблизно в 6000 разів сильніша від ціаніду й у 12 000 разів - від отрути гримучої змії.
Метеорит Гоба
Найбільший із знайдених метеоритів - метеорит Гоба, що знаходиться на місці падіння в південно-західній Африці, в Намібії, поблизу ферми Гоба-Уест. До того ж метеорит за вмістом і найбільшим шматком заліза природного походження на Землі. Метеорит важить більше 60 тонн, був знайдений випадково у 1920 році біля Гротфонтейна. За розрахунками вчених метеорит впав на Землю близько 80 тисяч років тому.
Цікаві факти про блискавку
Температура блискавки може перевищувати 30,000 градусів за Цельсієм - це приблизно в 5 разів більше, ніж температура поверхні Сонця.
Чоловіки гинуть від удару блискавки приблизно в 6 разів частіше, ніж жінки.
При ударі блискавки, пісок перетворюється в скло. Після грози можна виявити скляні смуги в піску.
Якщо ваш одяг мокрий, то блискавка принесе вам менше шкоди.
Під час 6-годинної грози на території США в небі сяяли 15,000 блискавок. Складалося відчуття, що блискавки горять постійно.
У найвищу будівлю в світі - Сі-Ен тауер, блискавки б'ють приблизно 78 разів на рік. Після удару блискавки, на тілі людини залишаються гіллясті смужки - знаки блискавок. Зникають при натисканні пальцем.
У 1998 році в Демократичній Республіці Конго під час футбольного матчу в поле вдарила блискавка. Всі 11 гравців команди гостей загинули на місці, ще 30 глядачів отримали опіки, але всі футболісти з числа господарів поля залишилися неушкодженими.
Американець Рой Салліван, який служив доглядачем національного парку в штаті Віргінія, пережив сім прямих ударів блискавки в період з 1942 по 1977 роки, що вважається світовим рекордом. Через шість років, у віці 71 року, Салліван покінчив життя самогубством через нерозділене кохання.
Цікаві факти про читання:
1. М. Горький читав з швидкістю чотири тисячі слів в хвилину.
2. Сталін читав по 400 сторінок в день, вважаючи це своєю мінімальною нормою.
3. Т. Едісон читав відразу 2–3 рядки, запам'ятовуючи текст мало не сторінками завдяки максимальному зосередженню.
4. При швидкому читанні стомлюваність очей менша, ніж при повільному.
5. 95% людей читають дуже повільно — 180–220 слів в хвилину (1 сторінку за 1,5–2 хвилини).
6. Рівень розуміння при традиційному читанні складає 60%, при швидкому — 80%.
7. Протягом години очі людини, що читає 57 хвилин зафіксовані на тексті, тобто знаходяться у відносному спокої.
8. Бальзак прочитував роман в двісті сторінок за півгодини.
9. При читанні очі що читають, дивлячись на різні букви, передають різне зображення, а мозок все одно об'єднує їх в одну картинку.
10. Некто Е. Гаон дослівно пам'ятав 2500 прочитаних ним книг.
11.Очі людини з середніми навиками читання роблять на одному книжковому рядку 12–16 зупинок, що читає швидко 2–4 зупинки.
12. Н. А. Рубакин прочитав 250 тисяч книг.
13. У школярів відбувається 20 регресивних рухів на один рядок, у студентів — 15.
14. Наполеон читав з швидкістю дві тисячі слів в хвилину.
Найважча книга в світі
«Кодекс гігас» — найважча книга світу. Так звана «біблія диявола», виставлена в бібліотеці Карлова університету Праги, є найбільшою книгою світу. Таку назву книга отримала, згідно зі своїм вмістом: на сторінках «біблії диявола» знаходиться безліч зображень бісів, демонів і інших диявольських створень.
Згідно з легендою, книга була написана чеським ченцем з Богемії лише за одну ніч, а допомагав йому в цьому сам диявол, чиє зображення також присутнє на сторінках писання.
Книга датується XII століттям і вважається претендентом на звання восьмого чуда світу. Вона містить Новий і Старий Заповіти, збірку повчальних розповідей для проповідників, а також календар, з вказівкою днів святих і різні магічні заклинання.
На виготовлення цього рукопису пішло 160 ослячих шкур. Вона містить 624 пергаментних сторінки, а загальна вага книги складає 75 кг.
«Кодекс гігас» був перевезений з Праги до Стокгольма як дарунок для шведської королеви Крістіни в XVII столітті під час війни. А після цього був вивезений з Швеції лише двічі – для виставок в Германії і США.
Число тих, що бажають поглянути на манускрипт таке велике, що організатори виставки вимушені були придумати спеціальну систему, згідно якої відвідувачі можуть споглядати рукопис на протязі лише 60 хвилин.
Найцікавіші факти про Ейфелеву вежу
25 жовтня 1889 року у Парижі завершено будівництво Ейфелевої вежі. Сьогодні це одна з найбільш відомих і відвідуваних визначних пам'яток світу, до того ж справжній символ французької столиці. Ми вирішили поділитися маловідомими, але дуже цікавими фактами про цю прекрасну споруду.
В якості прототипу для побудови вежі послужила гомілкова кістка. Інженер Густав Ейфель уважно її вивчав і застосував всі напрацювання природи в архітектурних цілях. Ейфель не планував, що його споруда простоїть більше сотні років. Спочатку його проект будувався в пам'ять 100-річного ювілею Французької революції як експонат для Всесвітньої виставки технологій та інженерії - вірніше, як вхідна арка на цю виставку. Через 20 років вежу мали розібрати.
На момент офіційного відкриття вежа стала найвищою будівлею в світі. Лише через 40 років це звання побив хмарочос «Крайслер».
Незважаючи на величезну висоту вежі, за час її будівництва розбився всього лише один робітник.
Ейфелева вежа пофарбована в 3 відтінку бронзи.
Ейфелева вежа здається однотонною, але насправді вона пофарбована в 3 відтінку бронзи (від темного знизу до світлого нагорі). Ілюзія однотонності виникає за рахунок перспективи. Фарбу споруди оновлюють кожні 7 років, причому роблять це повністю в ручну.
Густав Ейфель увічнив у вежі імена 72 знаменитих французьких інженерів, вчених і математиків тих часів. Один час всі імена були зафарбовані, але потім знову відновлені.
Під час війни французи, навіть віддаючи німецьким окупантам місто, вирішили не допустити їх на верхівку вежі і вивели з ладу ліфти, щоб ті не змогли помилуватися видом полеглого міста.
Цікаві факти про дует Наполеон-Гітлер
Наполеон народився в 1760 р.
Гітлер народився в 1889 р.
(різниця 129 років) Наполеон прийшов до влади в 1804 р.
Гітлер прийшов до влади в 1933 р.
(різниця 129 років)
Наполеон увійшов у Відень в 1812 р.
Гітлер увійшов у Відень в 1941 р.
(різниця 129 років)
Наполеон програв війну в 1816 р.
Гітлер програв війну в 1945 р.
(різниця 129 років)
Обидва прийшли до влади, коли їм було по 44 роки.
Обидва напали на Росію, коли їм було по 52 роки.
Обидва програли війну, коли їм було по 56 років.
Яка річка найхолодніша у світі?
Найхолоднішою рікою вважається Індигірка, що бере початок на північному схилі Станового хребта (Якутія) і впадає в Північний Льодовитий океан. Взимку нижні води річки промерзають наскрізь і розморожують тільки в червні. Замерзати Індигірка починає вже в кінці вересня, характерна її особливість – освіта гігантських полоів. Навесні лід починає з тріском лопатися і по річці пливуть крижини величезних розмірів, які постійно стикаються і утворюють величезні крижані затори. У цей час характер спокійної Індігірки різко змінюється, вона перетворюється в саму бурхливу річку Якутії і до річки ніхто не наважується наближатися. Літо в цьому суворому регіоні планети досить умовне, річка не встигає відтавати, і незабаром знову на воді з’являється полій і вона стає схожа на гірський струмок. По берегах річки люди практично не живуть, не дивлячись на те що в ній водиться багато риби – величезні соми, мині, плотва, а пасовища в басейні Індігірки вважаються одними з кращих в Якутії. Найближчий селище – Оймякон, що вважається самим холодним містом - взимку температура опускається нижче 50 градусів, в одну з найсуворіших зим була офіційно зареєстрована температура -71 градус. У літній час Індигірка – улюблений об’єкт туристів – водників. Особливою популярністю користується шестидесятикілометровий ділянку, під назвою «Індігирськая труба». Усі 60 кілометрів річка затиснута між скелями і тече крізь гірський хребет Черського. У нижній течії Індигірка судноплавна, там же де річка протікає через гори слав в літній час неможливий навіть на байдарках. Який острів найменший на планеті ? Самий маленький острівець суші в океані – це шматочок скелі, що стирчить з моря, на якій побудували маяк. Називається острів Бішоп, знаходиться він біля Сицилії. Але офіційно найменшим островом визнаний безлюдний архіпелаг Макдональд, що належить Австралії. Архіпелаг складається з двох крихітних островів Макдональд і Херд, які вважаються основними. Крім них в архіпелаг входить безліч рифів, скель, дрібних віддалених острівців. Відкритий він був в 1854 році Вільямом Макдональдсом, чиє ім’я і було присвоєно архіпелагу. Площа самого великого острова Макдональдс близько 2,5 квадратних кілометрів, він вулканічного походження, скелястий, з одного боку з моря здіймаються круті скелі, з іншого розташований крутий пагорб. Острів практично не досліджений, за весь час з моменту відкриття тут побувало трохи більше ста чоловік. Острови Херд і Макдональд лежать в південній частині Індійського океану, приблизно в 2 тисячах км. на північ від Антарктиди і в 4 тисячах км. на північний захід від Перта. Ці єдині в зоні Субантарктики острови, на яких розташовані діючі вулкани, виступають в ролі «відкритого вікна углиб Землі», і надають рідкісну можливість спостереженняза сучасними геоморфологічними і льодовиковими процесами. З природоохоронної точки зору острови особливо цінні тим, що вони ніколи не відчували серйозних впливів з боку людини, і що тут не зазначено чужих видів рослин або тварин. Це одна з найбільш збережених острівних екосистем на планеті. Природа там приголомшлива, острів приваблює любителів подорожей і романтики, зоологів і вчених з усього світу, але влада Австралії обмежують відвідування щоб зберегти рідкісні види тварин і птахів які там мешкають. Острів знаходиться в списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а з 1983 року він занесений і в списку національного надбання Австралії.
Який з океанів найглибший ?
Океани багато в чому залишаються для нас загадкою. Ми навіть не знаємо віку океанів. Цілком можливо, що на перших етапах розвитку Землі океанів не існувало. Сьогодні людина досліджує океанське дно, щоб краще їх вивчити. До глибини 3600 м дно океанів покрито м’якими мулистими відкладеннями. Вони складаються з вапняних скелетів найдрібніших морських тварин. На глибинах, перевищуючі 6 км, дно покрите дрібним червонуватим мулом, що називають «червона глина». У його склад входять частинки скелетів тварин, залишки дрібних рослин і вулканічний попіл. В даний час глибину океанів вимірюють, направляючи вглиб звукові хвилі і приймаючи відбитий сигнал. Для цього вимірюють час, за який звукова хвиля досягає дна і після віддзеркалення повертається; після цього величину часу ділять навпіл. Ґрунтуючись на цих вимірюваннях, ми досить добре уявляємо собі середню глибину різних океанів, а також і самі глибокі місця. Найглибший океан – Тихий океан, його середня глибина 4 281 м. Далі йде Індійський океан з середньою глибиною 3 963 м. Потім Атлантичний океан з середньою глибиною 3 926 м. Для порівняння: Балтійське море має середню глибину всього 55 м! На сьогоднішній день відоме найглибше місце в океанах – в районі Гуамськіх островів – 10 790 м. Інше якнайглибше місце розташоване в Атлантичному океані недалеко від Гуамськіх островів – тут глибина досягає 9 219 м. Гудзонів залив, за площею перевершуючий багато морів, має середню глибину всього 183 м.
Де у світі трапляється найбільше землетрусів ?
Кожний, хто дивиться на карту земної кулі де позначені райони із частими землетрусами, бачить широку стрічку, що піднімається нагору й опускається вниз по всій поверхні Землі. У деяких районах землетрусів немає зовсім, в інші вони бувають часто. Японія – район Земної кулі із частими землетрусами. Вони там відбуваються майже щодня! Звичайно, більшість із них слабкі й не приносять ніякого збитку. Іншим подібним районом є район Середземного моря. І навпаки, візьмемо район Нової Англії в США. Руйнівних землетрусів тут не відбувалося із часу льодовикового періоду, багато тисяч років! Пояснюється це тим, що земна кора неоднакова повсюдно. В окремих районах кора недостатньо міцна, і в цьому місці є розлам. Розлам – це розрив у скельних породах кори. У місці розламу ділянки кори давлять один на одного з величезною силою. Ця енергія перетворюється у вібрацію скель. Така вібрація може поширюватися на тисячі кілометрів, землетрус у цьому випадку буває дуже сильним, особливо по лінії розламу, створеного підйомом ділянок земної кори. Ділянки розламу піднімаються й опускаються, вони можуть також рухатися в горизонтальному напрямку. Після землетрусу на поверхні Землі вздовж розламу можна бачити певні зміни. Та частина, де вібрація відчувалася сильніше всього, називається «епіцентром» землетрусу. Якщо поруч розташовується місто, можуть бути значні руйнування. Падаючі будинки й пожежі в результаті розривів газопроводів приводять до жертв серед населення. Райони поширення землетрусів і вивержень вулканів приблизно однакові. Це пов’язане з тим, що земна кора в цих районах не перебуває в стані спокою.
Єдина безсмертна тварина на землі
Вид медуз turritopsis nutricula може бути єдиним видом тварин на землі, який знайшов джерело вічної молодості. Оскільки медуза здатна розвиватися з зрілої стадії дорослої особини до незрілого поліпа і назад, у неї фактично немає межі тривалості життя. Вчені говорять, що ця медуза є єдиною відомою твариною, яка може постійно повертати час назад, і розвиватися до стану поліпа (її початкова стадія життя). Ключем процесу є так звана трансдиференціація, коли один тип клітин перетворюється в інший. Деякі тварини, на кшталт саламандр, здатні лише на обмежену трансдиференціація, і можуть регенерувати деякі органи, наприклад, заново відростити кінцівки. Однак, Turritopsi nutricula може регенерувати все тіло знову і знову. Дослідники вивчають тварину, щоб зрозуміти, як їй вдається звертати процес старіння назад. Оскільки вони здатні обійти смерть, число особин стрімко зростає. Тепер їх можна знайти в океанах по всьому світу, а не тільки в своїх рідних водах Карибського моря. «Ми спостерігаємо вторгнення в світовому масштабі», говорить доктор Марія Мігліетта зі Смітсонівського інституту тропічних морів.
Найбільший жук у світі
Розміром приблизно з хом’яка - саме таким є найбільший у світі жук. Даний вид проживає в Південній Америці, і отримав назву «доровосек-титан», що латиною означає - Titanus giganteus. Варто відзначити, що середня довжина таких жуків - 16 сантиметрів, але іноді довжина тіла може складати 22 сантиметрів! Цікаво знати, що в жодному музеї всього світу не представлений примірник цього жука більше 17 сантиметрів, але ентомолог і популярний науковий діячна ім’я U. Martins, стверджує, що особисто їм був пійманий, але потім відпущений на волю, представник цих жуків гігантів, довжиною 22 сантиметри. Автори нашумілої книги Lapacek, виданої в 1980 році, говорять про те, що ними була зафіксована найбільша максимальна довжина, а саме - 20 сантиметрів.Але, не дивлячись на все це, максимальною довжиною визнаної всіма є - 220 міліметрів.